Masz pytania? Napisz do nas: e-mail: info@felgisportowe.pl
felgisportowe.pl

10 rzeczy, które powienieneś wiedzieć zanim kupisz felgi

 • Alufelgi poprawiają wygląd Twojego samochodu
 • Jeżdząc na alufelgach zmniejszasz zuzycie paliwa, poprzez obniżenie masy nieresorowanej oraz zmniejszenie obciążenia elementów zawieszenia
 • Alufelgi poprawiają komfort oraz bezpieczeństwo jazdy samochodem
 • Przed zakupem sprawdź jaki rozstaw śrub/szpielek jest w Twoim samochodzie ( przygotowaliśmy dla Ciebie tą tabelę z rozstawami ), odszukaj swój model auta, rocznik oraz silnik. Odczytaj z tabeli rozstaw z tabeli, pamiętaj aby kupować felgi wyłącznie z tym rozstawem.
 • Kupując felgi należy dobrać odpowiednią szerokość i średnicę dla swojego samochodu. Należy dobrać je nieprzesadnie duże ani szerokie w porównianiu do tych co są fabrycznie założone. Np. jeśli jeździmy na felgach 6Jx15" to nie kupujmy 8Jx18", wybierz rozmiar zbliżony do fabrycznie zakładanych np. 6,5Jx16" lub 6,5Jx15". W razie problemów, napisz do nas, chętnie dobierzemy odpowiedni rozmiar.
 • Dobieramy odpowiednie osadzenie felgi tzw. ET ( offset ). Dobrze, żeby było takie same lub zbliżone do fabrycznych felg. Ten parametr możesz znaleźć w instrukcji obsługi samochodu. Wysokie ET, np. 45 – felga głęboko schowana w nadkole. Niskie np. 15 – felga bardziej wysunięta na zewnątrz samochodu.
 • Parametrem na który warto również zwrócić uwagę jest średnica otworu centrującego felgi. Zazwyczaj firmy produkują felgi z większymi otworami, w których po zastosowaniu pierścienia centrującego można te felgi założyć do wielu samochodów.
 • Jeśli pragniesz kupić używane felgi, zwróć szczególną uwagę na to czy są proste. Prostowanie felg to dodatkowy koszt jaki musisz ponieść kupująć krzywe felgi. Jeśli masz możliwość to idź do serwisu ogumienia, aby felgi sprawdzić na wyważarce.
 • Wystrzegaj się felg pochodzenia chińskiego / podróbek. Najczęściej są wykonane z gorszych jakościowo stopów co powoduje, że przy uderzeniu w krawężnik są wstanie się rozpaść. Są z reguły ładne i tanie, jednak jakościowo odstają od europejskich odpowiedników. Jeśli już wydajesz sporą sumę na zakup felg, to miej pewność że przynajmniej się nie rozpadną!
 • O Alufelgi trzeba należycie dbać, regularnie czyścić i pielęgnować - a posłużą nam wiele lat!

Szukasz szczegółowych informacji o felgach ? To jest dział dla Ciebie !

Paramety techniczne felgi aluminiowej.

Rozstaw śrub / szpilek Parametry te określają ilość otworów i średnicę śrub na feldze. Przykład: 5x100, 5 - ilość otworów, 100 - średnica okręgu na jakim znajdują się śruby mocujące koło [mm]
Otwór centralny Otwór centralny zwany też nabą musi bezwzględnie pasować do kołnierza piasty. Stosujemy, tzw. pierścienie centrujące (redukcyjne), aby umożliwić zastosowanie danego typu felgi do różnych samochodów (“basic ring system”).
Osadzenie (ET / Offset) Jest to odległość między płaszczyzną symetrii felgi a płaszczyzną, którą obręcz styka się z płaszczyzną montażową pojazdu. Może ona być ujemna lub dodatnia w zależności od ustawienia płaszczyzny montażowej względem tarczy felg. Ten parametr jest bardzo ważny, ponieważ definiuje położenie felgi.
Szerokośc felgi Wewnętrzna odległość pomiędzy dwoma rantami felg. Szerokość felgi jest parametrem oznaczającym wielkość felgi.
“Kołnierz” Kiedy na felgę działają duże siły poziome (np. przy jeździe po okręgu), wygarbienie na obręczy, przeciwdziała zsunięciu się opony z felgi, zabezpieczając tym samym przed nagłą utratą ciśnienia w oponie. Jest wiele różnych typów wygarbień na obręczach felg.
Oznaczania felgi przykład 6Jx15H2 ET28
6 ..... oznaczenie rozmiaru alufelgi w calach: 6 cali (1cal=25.4mm)
J ..... profil kołnierza felgi (Oznaczenia: A, B, D, E, F, G, H, J, JJ, P, K, S, T, V, W)
15 ..... średnica w calach (średnica na której zamontowana jest opona np: 15)
H2 ..... profil przekroju felgi ( Oznaczenia: H, H2, FH, FH2, CH, EH2, EH2+ )
Wysokie ET, np. 45 – felga głęboko schowana w nadkole.
Niskie np. 15 – felga bardziej wysunieta na zewnatrz.

Czy wiedziełeś że... ?

 • Felga ALU jest znacznie sztywniejsza jeżeli chodzi o obciążenia boczne (na zakręcie) ze względu że ma inną budowę przekroju poprzecznego.
 • Felga ALU umożliwia lepszą wentylację i bezpośrednie chłodzenie hamulców dzięki ramiennej, otwartej konstrukcji co wpływa na skuteczność jak i trwałość hamulców.
 • Felga ALU umożliwia lepsze odprowadzanie i rozproszenie ciepła z gorącej tarczy hamulcowej poprzez piastę koła co wpływa na skuteczność jak i trwałość hamulców (tarcz, bębnów, klocków i szczęk).
 • Felga ALU jest bardziej wytrzymała na szybką dynamiczną jazdę (nie pękają od zmęczenia materiału w okolicach mocowania do piasty).
 • Felga ALU jest bardziej bezpieczniejsza ze względu na lepsze trzymanie się opony na obręczy felgi (co uniemożliwia ubytki powietrza w oponie podczas dużych przeciążeń).
 • Felga ALU umożliwia lepsze wyważenie we wszystkich płaszczyznach ze względu na możliwość trwałego zamocowania równoważników w każdym miejscu.
 • Felga ALU nie zawsze jest lżejsza (ma mniejszą masę) od swojej odpowiedniczki wykonanej ze stali.
 • "Dobre" felgi ALU są o wiele bardziej odporne na warunki atmosferyczne i chemiczne (na środki chemiczne używane do utrzymania zimowego dróg).
 • "Dobre" felgi ALU nie ulegają zjawisku korozji z biegiem lat dlatego przez długie lata nie tracą estetycznego wyglądu.
 • Felgi ALU są ładniejsze i bardziej prestiżowe.
 • Felgi ALU są znacznie droższe od stalowych.
 • Felgi ALU wymagają częstej pielęgnacji w postaci mycia w celu spłukania osadzającego się na niej pyłu powstałego w czasie pracy hamulców.
 • Felgi ALU można prostować ale nie zaleca się tego ze względu na osłabienie felgi i możliwość pęknięcia podczas jazdy.
 • Na felgi ALU nie ma możliwości nałożenia kołpaków.
 • Zniszczone felgi ALU "tanich producentów" (ale nie zdeformowane czy krzywe) można regenerować w celu przywrócenia ich dawnej świetności.


Jak znaleźć alufelgi, które będą pasowały do mojego samochodu ?

Dobór odpowiednich felg do samochodu jest w miarę prosty. Podstawowe parametry na które musimy zwrócić uwagę to średnica i szerokość felgi. Jeśli w samochodzie aktualnie są założone obręcze np. 16-calowe można założyć 17-calowe lub nawet większe, jednak jak we wszystkim należy zachować umiar. Z kolei większa średnica obręczy wymaga zastosowania opon o niższym profilu aby zewnętrzna średnica koła została zachowana. Im niższy profil tym mniejszy komfort jazdy i większa szerokość opony, co przykłada się znacząca na słabą trwałość układu jezdnego i duże obciążenie łożysk kół.

Aby dobrać odpowiednie felgi należy:

 • Znaleźć rozstaw felgi stosowanej przez producenta w naszym samochodzie. Skorzystaj z przygotowanej tabeli rozstawu śrub / szpilek
  - np. 4x100mm dla Opla Astry G r. 1998
 • Dobrać odpowiednią średnice felgi, jeśli mamy np. założone standardowo felgi o średnicy 15-cali, możemy wybrać 16-cali lub max. 17-cali (trzeba mieć na uwadze – im wyższa średnica tym profil opony do tej felgi musi być mniejszy)
 • Dopasowujemy ET felgi (tzw. Offset / Osadzenie felgi). Producent auta określa zwykle przedział w jakim akceptuje ET dla samochodu
  (np. 33 – 38). Producenci felg wytwarzają obręcze w najpopularniejszych offsetach (np. 38 ). ET różne od zaleceń producenta zmienia zachowanie samochodu na zakrętach.Pierścienie centrujące, czyli jak poradzić sobie z różnymi średnicami otworów.

Pierścienie centrujące mają za zadanie dopasować otwór centralny felgi do piasty samochodu, w momencie kiedy średnica otworu felgi jest większa niż średnica piasty.Pierścienie centrujące to najczęściej plastikowe okręgi, bywają również wykonane z aluminium i innych stopów.

Dzięki zastosowaniu pierścieni felga ustawiona jest sztywno i nie ma luzów. Bez zastosowania pierścieni felga opierać się będzie tylko na śrubach, co w przypadku pęknięcia śruby jest bardzo niebezpieczne (koło dostaje bardzo mocnych drgań).


Dobór szerokości opony do szerokości felgi.

Szerokość felgi [cale] Szerokość opony do jazdy sportowej Szerokość opony do jazdy normalnej Szerokość opony do jazdy terenowej
4J 135, 145 135, 145 -
4,5J 145, 155 165 -
5J 165, 175 185 -
5,5J 175, 185 195 -
6J 185, 195 205 205, 215 (SUV), 225, 235
6,5J 205 215 235, 245
7J 215 225 245, 265
7,5J 225, 235 - 235,255 (SUV), 265, 275
8J 225, 235 - 255 (SUV)
8,5J 245, 255 - -
9J 255, 275 - 275, 285 (SUV)
9,5J 285, 295 - -
10J 305, 325 - -


Dobór średnicy felgi do szerokości felgi

Szerokość felgi [cale] Średnica felgi do jazdy sportowej Średnica felgi do jazdy normalnej Średnica felgi do jazdy terenowej
4J - 12, 13 -
4,5J - 13, 14 -
5J 14, 15 13, 14 -
5,5J 14, 15 13, 14 -
6J 15 14 15 (SUV), 16
6,5J 15, 16 14 16
7J 16, 17 15 16, 17
7,5J 17 - 17
8J 17, 18, 19 - 18 (SUV), 19 (SUV)
8,5J 17, 18, 19 - -
9J 18, 19, 20 - 19 (SUV)
9,5J 19, 20, 21 - -
10J 20, 21, 22, 23 - -


Osadzenie alufelgi na piaście. Jak sobie radzić, kiedy występuję różnica wartości pomiędzy średnicą pisaty a kupowaną alufelgą?

Średnica wewnętrzna otworu centralnego felgi - podawana jest w [mm] np 73,1 mm: Oznacza to że Średnica otworu w feldze w jej centralne cześci ma wymiar 73,1 mm. Umożliwia to dokładne osadzenie felgi na piaście i jej wycentrowanie, w przypadku rozbieżności pomiędzy rozmiarem otworu centralnego w feldze, a średnicą piasty, stosuje się pierścienie centrujące umożliwiające redukcję tej różnicy. Pierścienie centrujące są na ogół stosowane i dostarczane przez producentów felg aluminiowych i umożliwiają dostosowanie konkretnego modelu felgi do konkretnego modelu pojazdu. Pierścienie centrujące są wykonane zazwyczaj z tworzyw sztucznych, rzadziej z metali.


Jak czyścić i konserwować alufelgi?

Właściwe i regularne czyszczenie alufelg sprawia, że długo zachowują swoje walory estetyczne i właściwości fizyczne. Alufelgi zazwyczaj są narażone na wysokie obciążenia związane z użytkowaniem samochodu, dlatego warto o nie dbać aby nam długo posłużyły. Podczas użytkowania alufelg na ich powierzchni pojawiają się zabrudzenia spowodowane, pyłem hamulcowym, brudem ulicznym, solą jak również są wystawione na wilgoć oraz uderzenia kamieni.

Standardowe zanieczyszczenia pojawiające się na alufelgach to mieszanina pyłu hamulcowego i brudu ulicznego. Jeśli przez dłuższy czas alufelgi nie będą czyszczone to pojawia się szaro-czarny osad, który bardzo trudno usunąć w skutek tego prowadzi to do korozji alufelgi.

Zalecamy używać wysokogatunkowych środków do czyszczenia alufelg (woski, pinaki, żele), ponieważ domowe środki czyszczące lub szampony samochodowe nie usuwają takich zabrudzeń.

Kilka ważnych zasad właściwej pielęgnacji i czyszenia alufelg:

 • Mycie alufelg najlepiej wykonywać na zimno, można je również woskować, ale najpiej trzeba je solidnie umyć.
 • Starajmy się unikać bardzo mocnych detergentów na bazie kwasów (również alkoholi, benzyny czy rozpuszczalniki), gdyż mogą one spowodowć uszkodzenie lub odbarwienie zewnętrznej powłoki lakieru. A tym samym możemy nieodwracalnie uczynić nasze alufelgi bardziej brzydszymi.
 • Przy czyszczeniu alufelg starajmy się używać gąbki lub ściereczki w połączeniu z bierzącą wodą. Używanie myjek ciśnieniowych (pod dużym ciśnieniem) może spowodować łuszczenie/odpadanie powłoki lakierniczej.
W opracowniu skorzystano z następujących materiałów:
http://www.wojdas.24x7.pl/opony.html
Projekt i wykonanie: AuroraStudio
Słowa kluczowe: Felgi, Felgi sportowe, Felgi nowe, Felgi używane, Felgi z oponami, Opony, Tabela rozstawów
Felgi nowe | Felgi używane | Felgi z oponami | Tabela rozmiarów | Kontakt
Copyright © 2021 / felgisportowe.pl
Szukasz felgi w okazyjnej cenie ? Zapisz się i zyskaj 10% rabat !
Zamknij